34 rocznica wystrzelenia promu Discovery z Kosmicznym Teleskopem Hubble`a na pokładzie.

24 kwietnia astronomom, astrofizykom i pasjonatom astronomii kojarzy się niejednoznacznie, gdyż jest to rocznica wyniesienia na orbitę ziemską najbardziej przełomowego urządzenia astronomicznego jakim jest teleskop Hubble`a.

24 kwietnia 1990 roku czyli 34 lata temu, został wyniesiony na orbitę okołoziemską przez prom kosmiczny Discovery podczas misji STS-31. Jak podaje Wikipedia: Od momentu wystrzelenia w 1990 roku teleskop stał się jednym z najważniejszych przyrządów w historii astronomii. HST (od ang. Hubble Space Telescope)  jest efektem współpracy NASA i ESA.

Wspólnie z teleskopami Comptona, Chandra oraz Spitzera jest częścią programu Great Observatories. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba często opisywany jako następca HST, został wyniesiony na orbitę 25 grudnia 2021. Jest to jednak przede wszystkim teleskop podczerwony, prawdziwym następcą Hubble’a może być dopiero proponowany teleskop ATLAST.

W naszym obserwatorium można oglądać model promu promu Discovery oraz Teleskopu Kosmicznego Hubble`a w pomniejszeniu wykonanego z klocków lego.

Galeria zdjęć