Wpływ Księżyca na Ziemię

Odległość Księżyca od Ziemi waha się pomiędzy 363 000 km do prawie 406 000 km . Mimo takiej odległości wpływ Księżyca na to co dzieje się na Ziemi jest dosyć znaczny. Nie chodzi mi tu jednak o bezsenność o jaką przyprawia pełnia Księżyca oraz o to że to okres kiedy niektórzy przemieniają się w wilkołaki.

Pierwszą właściwością jaką jest oddziaływanie Księżyca na Ziemię jest to że tak naprawdę Księżyc nie krąży wokół Ziemi ale obydwa ciała niebieskie krążą wokół wspólnego środka masy znajdującego się pomiędzy środkiem masy Ziemi a środkiem masy Księżyca. Tyle tylko że masa Ziemi w stosunku do Księżyca jest ponad 81 razy większa i ten środek masy znajduje się ok 4700 km od środka Ziemi czyli jeszcze ok 2000 km pod powierzchnią , dlatego dla nas jest to praktycznie ruch niezauważalny.

Drugim oddziaływaniem znacznie bardziej widocznym są pływy morskie. Na Bałtyku są bardzo małe ze względu na płytkość i brak szerokiego połączenia z oceanem. Średnia pływów na Ziemi  to ok 1m jednak są miejsca na Ziemi gdzie różnica poziomu morza podczas odpływu i przypływu sięga kilkunastu metrów. Rekordowym miejscem jest zatoka Fundy w Kanadzie gdzie ta różnica wynosi 16m.  Skąd się biorą pływy morskie ? Księżyc oddziałując grawitacyjnie na Ziemię zaburza równowagę pomiędzy grawitacją a siłą odśrodkową na Ziemi tak po stronie Księżyca i po przeciwległej stronie Ziemi. Dlatego przypływ i odpływ przypada po 2 razy dziennie średnio co 12h i 27 min.