Gwiazda Barnarda

Zainspirowany wątkiem Piotra Grzędzielskiego na forum astronomicznym Astropolis https://astropolis.pl/topic/53991-gwiazda-barnarda-po-roku/#comments chciałbym napisać kilka słów o gwieździe Barnarda. To najbliższa nam pojedyncza gwiazda znajdująca się w odległości 6 lat świetlnych od Ziemi. Znajduje się w gwiazdozbiorze Wężownika i jest czerwonym karłem prawie dwukrotnie starszym od Słońca. Gołym okiem nie do zaobserwowania, można ją obserwować przy pomocy teleskopu i wtedy zauważymy że z powodu niskiej temperatury na powierzchni ok 3000 K  jej barwa ma czerwony odcień . Gwiazda Barnarda posiada odkrytą w 2018 r  planetę o rozmiarach trzykrotnie większych od Ziemi, mimo bliskiej odległości jest bardzo zimna z powodu małej ilości ciepła dostarczanej przez gwiazdę.

Ciekawym tematem związanym z gwiazdą Barnarda był projekt Dedal, który zakładał bezzałogową wyprawę mającą dotrzeć do celu w około 50 lat, był to jeden z najdroższych proponowanych projektów w historii.

Jeśli ktoś sądzi że gwiazdy nie zmieniają swojego położenia na niebie w stosunku do innych gwiazd, może to zweryfikować obserwując poniższą animację. Nasza bohaterka to gwiazda mająca największy ruch własny czyli wykazująca w jednostce czasu największe przesunięcie na tle innych gwiazd. Składa się na to mała odległość  oraz duża prędkość w stosunku do Ziemi wynosząca 500 000 km/h i tu wracamy do tematu Piotra który zaczął fotografować okolice gwiazdy  w 2015 roku i kontynuuje projekt wykonując co rok nowe zdjęcie , mamy więc animację przesunięcia w ciągu 5 lat . Mam nadzieję że projekt będzie miał ciąg dalszy w kolejnych latach.

Galeria zdjęć