Gwiazdozbiory - kolejne zdjęcie z ASTRO

Obecnie nisko nad południowym horyzontem możemy obserwować letnie gwiazdozbiory Skorpiona, Wężownika czy też Strzelca. Są to rejony obfitujące w ciemne mgławice pyłowe, niebieskie i pomarańczowe refleksyjne oraz czerwone wodorowe. Najlepiej prezentują się w szerokich ujęciach dlatego do wykonania tego zdjęcia użyliśmy kamery z obserwatorium podłączonej nie do teleskopu a do naszego obiektywu Sigma 15-75. Ze względu na niskie położenie i jasność obiektów z naszej lokalizacji nie jest możliwe wykonanie tego zdjęcia. Potrzebowaliśmy ciemnego nieba i nie zaświetlonego południowego horyzontu więc żeby wykonać to zdjęcie materiał został zebrany okolicach Łapszanki o której wspominaliśmy wcześniej.
Prezentowane zdjęcie to jeden z najbardziej kolorowych rejonów nieba. Najciekawsze obiekty to duża czerwona wodorowa Sh2-27 w Wężowniku, refleksyjna IC4592 nazywana Niebieskim Końskim Łbem oraz kolorowy kompleks mgławic okolic gwiazdy Rho Ophichi i Anatresa najjaśniejszej gwiazdy Skorpiona.

Może poświęcę kilka słów na temat Sh2-27, to ogromny obłok gazu rozciągający się na obszarze ok 100 ly. W środku znajduje się ciekawa gwiazda Zeta Ophiuchi, o masie ok 20 mas Słońca i gdyby nie pył międzygwiezdny byłaby jedną z najjaśniejszych na niebie. Jest to tzw gwiazda uciekająca, była prawdopodobnie składnikiem układu binarnego i po wybuchu towarzysza jako supernowej została wyrzucona i porusza się z dużą prędkością ponad 20 km/s. W dodatku emitując potężne ilości wiatru gwiazdowego tworzy przed sobą falę uderzeniową, która została zarejestrowana przez teleskop Spitzera w paśmie podczerwieni od 3,6 do 24 mikromerów.

Na mgławicy widać również bardzo ciekawą ciemną mgławicę przypominającą trochę węża na którą składają się cztery LDN-y 204,234,255,260.

Galeria zdjęć