Kometa C/2022 E3 (ZTF) - będziemy obserwować w ASTRO!

Już dziś zapraszamy Was serdecznie do ASTRO CENTRUM w Chełmcu, gdzie będziemy próbować zaobserwować zjawisko jakie mogli zobaczyć "Ziemianie" przeszło 50 tysięcy lat temu. Bo właśnie wtedy  Zielona Kometa była ostatni raz widoczna z ziemi. Kometa Kometa C/2022 E3 bo o niej mowa jest to kometa długookresowa (czyli obiega słońce w czasie dłuższym niż sto lat!!!), która została odkryta w marcu 2022r. przez astronomów Franka Masci i Bryce`a Bolin. Przy pomocy Zwicky Transient Facility, czyli  szerokokątnego astronomicznego przeglądu nieba z wykorzystaniem nowej kamery podłączonej do 1,22-metrowego Teleskopu Samuela Oschina który mieści się w Obserwatorium Palomar w Kalifornii, panowie wypatrzyli tą właśnie kometę.  Obecnie kometa znajduje się około 100 milionów kilometrów od Ziemi, ale już na przełomie stycznia i lutego a dokładniej najbliższe jej zbliżenie do Ziemi nastąpi 1 lutego 2023 r. w odległości 0,28 AU (czyli 42 mln km).

Powyżej przedstawiliśmy parę ciekawostek na temat komety  C/2022 E3, a teraz przechodzimy do konkretów. W naszym obserwatorium planujemy w dniach kiedy kometa będzie w perygeum czyli najbliżej naszej planety organizację nocnych obserwacji nieba. Nie podamy Wam jednak konkretnej daty, gdyż aby można było obserwować kometę, która w kolejnych dniach będzie zmieniać położenie na tle gwiazd i przemieszczać się w kierunku gwiazdy Polarnej, co poprawi jej warunki widoczności. Do obserwacji konieczne jest bezchmurne przynajmniej w części niebo .

Podsumowując obserwacje będą się odbywać, ale będą ogłaszane na bieżąco na naszym profilu na Facebook. Dlatego szczególnie pilnie śledźcie nasze media społecznościowe na przełomie stycznia i lutego i zapisujcie się na obserwacje.

Do zobaczenia w ASTRO CENTRUM w Chełmcu.

Galeria zdjęć