Mgławica planetarna NGC7293 w gwiazdozbiorze Wodnika - nasze nowe zdjęcie!

Nasze nowe zdjęcie przedstawia mgławicę planetarną NGC7293 w gwiazdozbiorze Wodnika. Potocznie nazywana jest mgławicą Ślimak lub Helix i w Polsce dosyć rzadko  fotografowana z powodu niskiego górowania nad horyzontem. Astrofotografom przeszkadza nie tylko grubsza warstwa atmosfery i zwiększone zanieczyszczenie światłem  blisko horyzontu ale także krótki okres czasu kiedy mgławica jest dostępna do rejestracji. Żeby postało to konkretne zdjęcie materiał rejestrowaliśmy w kilka pogodnych nocy.

NGC7293 często prezentowana jest jako przykład mgławicy planetarnej którą za kilka mld lat utworzy nasze Słońce.  Mgławice takie tworzą gwiazdy pokroju Słońca które pod koniec swojego życia przechodzą w etap czerwonego olbrzyma a następnie tworzą mgławice planetarne same jednocześnie stając się białymi karłami. W mgławicy Ślimak  formującym się białym karłem jest gwiazda w  samym środku planetarki. 

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o tym jak wygląda życie gwiazd zapraszamy do Astrocentrum w najbliższą sobotę. Odwiedzając nas macie również szansę na wylosowanie oprawionego wydruku dowolnego naszego  zdjęcia.

Galeria zdjęć