Pętla Łabędzia

Pętla Łabędzia to po Mgławicy Krab najbardziej znana pozostałość po wybuchu supernowej ok 10 000 lat temu. Fala uderzeniowa wytworzyła przepiękne włókniste struktury świecącego gazu. Całość pętli tworzą trzy główne fragmenty Veil wschodni NGC6992 , Trójkąt Pickeringa NGC6979 oraz Veil zachodni NGC6960. 

NGC6960 ze względu na charakterystyczny kształt nazywana jest Miotłą Wiedźmy. W naszym teleskopie idealnie mieści się właśnie ten fragment Veila. Na zdjęciu dominują czerwone struktury  wodorowe na które nakładają się niebieskie włókna tlenowe. Najjaśniejsza gwiazda to 52 Cygni dzięki której bardzo łatwo namierzyć wizualnie mgławicę. Pętla Łabędzia to nie tylko atrakcyjny fotograficznie obiekt ale również wizualnie to jeden z ładniejszych obiektów , wymagający jednak ciemniejszego nieba. Dodatkowo zastosowanie filtra UHC w przynajmniej 20 cm teleskopie pozwala dostrzec jeszcze lepiej włóknistą strukturę mgławicy.

Nasze zdjęcie NGC6960 wykonane w technice bicolor to prawie 14 godzin naświetlania w pojedynczych 15 minutowych klatkach Ha i OIII.

Galeria zdjęć