Zmiana godziny wejścia do obserwatorium w dniu 13.11.2019r.

W dniu dzisiejszym t.j. 13.11.2019r  w związku ze spotkaniem koła astronomicznego wejścia do obserwatorium  dla osób indywidualnych jest możliwe  tylko o godzinie 16:00. Za utrudnienia przepraszamy.

"Misja Voyager poza krańce Układu Słonecznego"

Już w sobotę 16 listopada zapraszamy do obserwatorium w ASTRO CENTRUM na kolejne spotkanie z cyklu tematycznych sobót. Dokładnie 39 lat temu 12 listopada 1980 r sonda Voyager 1 zbliżyła się na najmniejszą odległość do Saturna. Dziś sondy Voyager są oddalonymi na największą odległość od Ziemi wytworami ludzkości a co najważniejsze nadal działają.  Historia tych 42 lat jest pełna ciekawych wydarzeń , fascynujących odkryć i niesamowitych zdjęć. W sobotę na 12.30 zapraszamy na prezentację "Misja Voyager poza krańce Układu Słonecznego" .

Czytaj więcej

11 listopada w ASTRO CENTRUM - tranzyt Merkurego

Już w poniedziałek 11 Listopada wyjątkowe wydarzenie jakim jest tranzyt Merkurego. Od 13.35 będzie można zobaczyć Merkurego na tle tarczy słonecznej. Nie można zaobserwować tego zjawiska gołym okiem, dlatego zapraszamy na to wydarzenie do Astrocentrum Chełmiec. Nie przegap, następna szansa dopiero w 2032 roku.

Czytaj więcej

Gromada otwarta Messier 45 w gwiazdozbiorze Byka.

Kolejne zdjęcie z naszego obserwatorium. Tym razem symbol jesiennego nieba, gromada otwarta Messier 45 w gwiazdozbiorze Byka.  Plejady to młoda gromada oddalona od nas ok 444 lat świetlnych a jej wiek oceniany jest na ok 100 tyś lat. Najjaśniejsze gwiazdy to mityczne siostry:  Taygeta, Maja, Asterope, Sterope II, Merope, Plejone, Alkione, Atlas, Celaeno i Elektra.

Czytaj więcej

„Jesienne gwiazdozbiory i ich ukryte skarby ” - kolejne spotkanie w ramach tematycznych sobót

Jesień zawitała do nas już na dobre, a wraz z nią zmieniły się gwiazdozbiory które możemy podziwiać na wieczornym niebie. 

Czytaj więcej

Charytatywny "Bieg po Dom"

„Bieg po Dom”, jest organizowany przez Fundację Renovo i Stowarzyszenie Nawojowska Grupa Wsparcia. Głównym celem imprezy jest zbiórka funduszy na dokończenie budowy domu dla Sylwii, Kamili oraz Julii mieszkanek Piątkowej. Kamila oraz Julia mają rdzeniowy zanik mięśni i poruszają się na wózkach inwalidzkich.

Czytaj więcej

Tematyczne soboty w ASTRO CENTRUM CHEŁMIEC

Jak długo żyją gwiazdy, skąd biorą się czarne dziury, czym jest biały karzeł i co czeka nasze Słońce w przyszłości ? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w najbliższą sobotę 12.10.2019 w naszym ASTROCENTRUM. Zapraszamy na prezentację  „ Jak powstają i umierają gwiazdy” . 

Czytaj więcej

ASTRO CENTRUM CHEŁMIEC - Zapraszamy na kółko astronomiczne

Serdecznie zapraszamy na zajęcia tematyczne organizowane w ASTRO CENTRUM w Chełmcu wszystkich fanów astronomii oraz młodzież ciekawą kosmosu.

Czytaj więcej

Nasi w konkursie "Turystyczne skarby Małopolski" – prosimy o głosy.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ogłosił konkurs pn: „TURYSTYCZNE SKARBY MAŁOPOLSKI” - konkurs na najlepsze oferty i produkty turystyczne Województwa Małopolskiego.

Czytaj więcej

Wieczorne obserwacje nieba w ASTRO CENTRUM

W dniu 08.09.2019 odbył się w ASTRO CENTRUM CHEŁMIEC wieczorny pokaz nieba na którym obserwowaliśmy Księżyc, Jowisza, Saturna oraz gwiazdy podwójne. W czasie pokazu uczestnicy mieli także okazję zapoznać się z gwiazdozbiorami letniego nieba. Nie zabrakło również informacji o różnych rodzajach teleskopów i ich wadach i zaletach. Dziękujemy za przybycie i zapraszamy na następne nocne obserwacje. Poniżej można zobaczyć jak było w niedzielny wieczór.

Czytaj więcej