W obiektywie obserwatorium ASTRO CENTRUM - Rozeta

Mgławica Rozeta NGC2237 to zatopiony w cienkim dysku mgławicy emisyjnej obłok zawierający młode gwiazdy które emitując potężne ilości energii jonizują gaz otaczającej mgławicy.

Czytaj więcej

Tematyczna sobota w ASTRO CENTRUM - Teleskopy astronomiczne

W sobotę zapraszamy na prezentację na temat teleskopów astronomicznych czyli jednego z podstawowych instrumentów używanych tak przez pasjonatów astronomii jak i profesjonalnych astronomów.

Czytaj więcej

Tematyczna sobota w ASTRO CENTRUM CHEŁMIEC - MARS

Mars, miano rzymskiego boga wojny otrzymał dzięki swojej barwie. Inspirował ludzkość od wieków i uważany był za planetę starszej od nas cywilizacji.

Czytaj więcej

Mgławica M42 - Wielka Mgławica w Orionie w obiektywie ASTRO Chełmiec

Mgławica M42 to chyba najbardziej znany obiekt zimowego nieba . Nazywana też Wielką Mgławicą w Orionie znajduje się tuż poniżej trzech charakterystycznych gwiazd tworzących pas Oriona. Jest to mgławica dyfuzyjna o rozpiętości ok 30 lat świetlnych.

Czytaj więcej

Tematyczna sobota w ASTRO - lądowanie na komecie

67P/Czuriumow-Gierasimienko nie jest spektakularną kometą , przeszła jednak do historii jako pierwsza kometa na której udało się wylądować.

Czytaj więcej

Zajęcia z bibułkarstwa w Ferie - wolne miejsca!!!

GOK w Chełmcu informuje, że pozostało jeszcze kila wolnych miejsc na zajęcia z bibułkarstwa organizowane w ferie.

Czytaj więcej

Tematyczna sobota w Astro - Nasze miejsce we Wszechświecie

Jeśli uda nam się znaleźć w nocy pod ciemnym pogodnym niebem to możemy czasem zobaczyć wstęgę jakby chmur przecinającą niebo. Oczywiście to Droga Mleczna , ale co tak naprawdę widzimy oraz kiedy możemy ją zobaczyć?

Czytaj więcej

Oferta zajęć na FERIE 2020r. z GOK

Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu informuje, że w dniu 10.01.2020r. rozpoczyna się rekrutacja na zajęcia w ramach cyklu FERIE Z GOK w Chełmcu.

Czytaj więcej

Kometa C/2017 T2 Panstarrs w obiektywie naszego teleskopu

Obecnie w odległości ok 228 mln km i najbliższej od Ziemi  w gwiazdozbiorze Perseusza znajduje się kometa C/2017 T2 Panstarrs . Jest to kometa o szacowanym okresie obiegu ok 650 lat czyli w praktyce kometa nieokresowa.

Czytaj więcej