Nowe zdjęcia wykonane przez ASTRO Centrum Chełmiec

Na przełomie marca i kwietnia sfotografowaliśmy kolejny zestaw galaktyk, tym razem w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Na pierwszym planie mamy galaktykę  NGC3718 nazywaną czasem kluczem wiolinowym lub śmigłem i  mniejszą NGC3729. 

Czytaj więcej

Corona Borealis - łacińska nazwa jednego z gwiazdozbiorów

Corona Borealis .....  ta nazwa od razu niektórym może się kojarzyć z szalejącym obecnie wirusem ale w rzeczywistości to łacińska nazwa jednego z gwiazdozbiorów północnego nieba, Korony Północnej.

Czytaj więcej

Wiosna sezon na galaktyki - wyjazdowy zestaw ASTRO CENTRUM w akcji

Zestaw wyjazdowy Astrocentrum w akcji. Wiosna to sezon na galaktyki, idąc tym tropem złapaliśmy kilka, w dodatku w jednym kadrze. Dwie wyróżniające się to M106 i NGC 4217 w gwiazdozbiorze Psów Gończych .

Czytaj więcej

Kolejne zdjęcie z ASTROCENTRUM

Kolejne zdjęcie z naszego obserwatorium wykonane z wykorzystaniem filtra wąskopasmowego Ha . Mgławica Koński Łeb to ciemna mgławica pyłowa B33 znajdująca się na tle mgławicy emisyjnej IC434.

Czytaj więcej

W obiektywie obserwatorium ASTRO CENTRUM - Rozeta

Mgławica Rozeta NGC2237 to zatopiony w cienkim dysku mgławicy emisyjnej obłok zawierający młode gwiazdy które emitując potężne ilości energii jonizują gaz otaczającej mgławicy.

Czytaj więcej

Tematyczna sobota w ASTRO CENTRUM - Teleskopy astronomiczne

W sobotę zapraszamy na prezentację na temat teleskopów astronomicznych czyli jednego z podstawowych instrumentów używanych tak przez pasjonatów astronomii jak i profesjonalnych astronomów.

Czytaj więcej

Tematyczna sobota w ASTRO CENTRUM CHEŁMIEC - MARS

Mars, miano rzymskiego boga wojny otrzymał dzięki swojej barwie. Inspirował ludzkość od wieków i uważany był za planetę starszej od nas cywilizacji.

Czytaj więcej

Mgławica M42 - Wielka Mgławica w Orionie w obiektywie ASTRO Chełmiec

Mgławica M42 to chyba najbardziej znany obiekt zimowego nieba . Nazywana też Wielką Mgławicą w Orionie znajduje się tuż poniżej trzech charakterystycznych gwiazd tworzących pas Oriona. Jest to mgławica dyfuzyjna o rozpiętości ok 30 lat świetlnych.

Czytaj więcej