WITAMY PO PRZERWIE - ASTRO CENTRUM CHEŁMIEC - Startujemy już od soboty 18 lipca!!!!

Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią COVID- 19, ASTRO CENTRUM CHEŁMIEC znów otwiera swoje drzwi dla odwiedzających.  Pracownicy ASTRO przez ten czas nie próżnowali i zbierali siły i materiały,  aby Wasza wizyta u nas była jeszcze ciekawsza.

Czytaj więcej

Warsztaty astronomiczne - są jeszcze wolne miejsca i obniżamy wiek uczestników do 10 lat!!!

Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu informuje, że pozostało jeszcze kilka wolnych miejsc na zajęcia astronomiczne  które odbędą się w terminie od 16.07.2020r. do 22.07.2020r.

Czytaj więcej

Obłoki srebrzyste (noctilucent clouds ). Czym są?

W niedzielę 5 lipca pojawiły się u nas obłoki srebrzyste(noctilucent clouds) NLC . W środkowej i północnej części Polski w okresie letnim pojawiają się regularnie, natomiast na południu w dodatku w takiej intensywności zdarzają się wyjątkowo rzadko.

Czytaj więcej

Gwiazda Barnarda

Zainspirowany wątkiem Piotra Grzędzielskiego na forum astronomicznym Astropolis https://astropolis.pl/topic/53991-gwiazda-barnarda-po-roku/#comments chciałbym napisać kilka słów o gwieździe Barnarda.

Czytaj więcej

Messier 81 w galaktyce Wielkiej Niedźwiedzicy

Messier 81 w galaktyce Wielkiej Niedźwiedzicy nazywana galaktyką Bodego od nazwiska odkrywcy którym był Johann Elert Bode. Została odkryta 31 grudnia 1774 roku. Jest jedną z najjaśniejszych galaktyk północnego nieba, a z powodu tylko 12 mln lat świetlnych odległości od Ziemi ma dosyć duże rozmiary kątowe.

Czytaj więcej

Obrączkowe zaćmienie Słońca - 21 czerwca

W niedzielę 21 czerwca będzie miało miejsce zaćmienie Słońca i będzie to zaćmienie obrączkowe.

Czytaj więcej

Gwiazdozbiory - kolejne zdjęcie z ASTRO

Obecnie nisko nad południowym horyzontem możemy obserwować letnie gwiazdozbiory Skorpiona, Wężownika czy też Strzelca. Są to rejony obfitujące w ciemne mgławice pyłowe, niebieskie i pomarańczowe refleksyjne oraz czerwone wodorowe.

Czytaj więcej

Rozstrzygnięcie konkursów online ,,Gwiezdne historie " oraz ,, Wyprawa na Marsa"

Poniżej publikujemy wyniki i protokoły z posiedzenia komisji konkursowych. Uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy wygranej.

Czytaj więcej

Jaki wpływ na start rakiety ma pogoda? - Ciekawostki od Astro Centrum

W dniu 27 maja 2020 roku miał odbyć się start rakiety Falcon 9, która miała wynieść na orbitę okołoziemską statek kosmiczny Crew Dragon z dwuosobową załogą na pokładzie. Start został jednak odwołany ze względu na złe warunki pogodowe. Przy tej okazji opowiedzmy sobie jaki wpływ na start rakiety ma pogoda. Film można obejrzeć na naszym kanale na YouTube.

Czytaj więcej