Pętla Łabędzia

Pętla Łabędzia to po Mgławicy Krab najbardziej znana pozostałość po wybuchu supernowej ok 10 000 lat temu. Fala uderzeniowa wytworzyła przepiękne włókniste struktury świecącego gazu. Całość pętli tworzą trzy główne fragmenty Veil wschodni NGC6992 , Trójkąt Pickeringa NGC6979 oraz Veil zachodni NGC6960. 

Czytaj więcej

Spadające gwiazdy

W tym roku w 12 sierpnia pomiędzy godz 15-18 wypada maksimum roju Perseidów czyli dla nas najlepsze warunki obserwacyjne to noc z 11/12 i z 12/13 sierpnia.

Czytaj więcej

Nocne obserwacje nieba - ODWOŁANE!!!

W związku z opublikowaniem przez Ministerstwo Zdrowia Regionalnych obostrzeń związanych ze wzrostem zakażeń dla wybranych powiatów w tym dla naszego powiatu nowosądeckiego oraz zakazem organizacji imprez kulturalnych w strefie wyznaczonej jako czerwona informujemy, że  Obserwacje nocnego nieba zostają odwołane. O nowym terminie organizowanego wydarzenia poinformujemy Państwa jak tylko obostrzenia zostaną złagodzone.  

Czytaj więcej

Dzień otwarty - dzień doświadczeń w ASTRO CENTRUM w Chełmcu

W środę 29 lipca w 2020r. Astro Centrum w Chełmcu odbył się dzień otwarty. Można powiedzieć, że był to dzień doświadczeń, gdyż  sale Astro wypełnione były różnego rodzaju przyrządami i pomocami naukowymi do przeprowadzania doświadczeń.

Czytaj więcej

Zapraszamy na dzień otwarty w ASTRO CENTRUM Chełmiec

W dniu  29 lipca 2020r. zapraszamy serdecznie na dzień odkrywców w ASTRO CENTRUM. Ze względu na stan epidemii prezentacje będą przeprowadzane dla grup do 10 osób. Bardzo prosimy o wcześniejsze umawianie się telefonicznie pod nr. tel. 887 373 373  w celu sprawniejszego zwiedzania i zapobieganiu tworzenia się kolejek.

Czytaj więcej

Mgławica refleksyjna NGC7023 Irys

Mgławica refleksyjna NGC7023 Irys w otoczeniu ciemnych mgławic pyłowych. Na zdjęciu w centrum kadru widzimy niebieską mgławicę refleksyjną podświetlaną przez gwiazdę SAO 19158.

Czytaj więcej

Zajęcia astronomiczne w ASTRO CENTRUM CHEŁMIEC

Od 8 lipca dzieci i młodzież z obszaru LGD Korona Sądecka uczestniczyły i nadal uczestniczą w zajęciach zorganizowanych  przez Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu w ramach projektu "Niebo nad nami" - Doposażenie obserwatorium astronomicznego i organizacja zajęć oraz obserwacji nocnego nieba. 

Czytaj więcej

Komety - wykonaj zdjęcie i prześlij je do nas!

Mieliśmy już w tym roku 2 kandydatki na ładne widoczne komety , niestety obydwie rozpadły się podczas zbliżania do Słońca . Pojawiła się wreszcie trzecia odkryta 27 marca kometa C/2020 F3 Neowise . Przez peryhelium przeszła 3 lipca i obecnie oddala się od Słońca. Ziemię minie w odległości 103 mln km 23 lipca.

Czytaj więcej